ARM esitteli tehokkaan suoritinytimen keskihintaisiin puhelimiin

Manu Pitkänen

ARM esitteli tehokkaan suoritinytimen keskihintaisiin puhelimiin
Keskihintaisten älypuhelimien kysyntä kasvaa kokoajan ja ARM odottaa niiden suosion ylittävän lähivuosien aikana high-end-puhelimet. Muutosta silmällä pitäen yhtiö on nyt esitellyt uuden Cortex-A12-ytimen, joka on suunniteltu nimenomaisesti 200–350 dollaria maksaviin puhelimiin.

A12 on ARM:n mukaan noin 40 prosenttia rivakampi kuin nykyinen A9, jota esimerkiksi Nvidia käyttää Tegra 3 -järjestelmäpiirissä. Ensimmäiset A12-ydintä käyttävät laitteet tulevat markkinoille vuonna 2014 tai vuoden 2015 alussa. Uusi ydin voidaan parittaa A7:n kanssa big.LITTLE-teknologian mukaisesti, jolloin A12 voidaan käyttää kun tarvitaan paljon laskentatehoa ja A7:ää kun tarvitaan enemmän alhaista virrankulutusta.

ARM esitteli samalla Mali-T622-grafiikkapiirin Mali-V500-videopiirin. Molempia voidaan käyttää A12:n kanssa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -29%

Nothing Phone (3a) Pro
349 € DNA
429 € Proshop
429 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Honor X7b (4G) – hinta laskenut -27%

Honor X7b (4G)
109 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Neo – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 60 Neo
299 € DNA
399 € Verkkokauppa.com
399 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Power

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.