Nvidian haltuun läjäpäittäin 4G-patentteja

Matti Robinson

Nvidian haltuun läjäpäittäin 4G-patentteja
Patenttien määrä ja laatu määrittelee nykypäivänä ison osan yhtiön arvosta. Langattomien viestinten patentit ovat kovaa huutoa, jonka huomaa jatkuvasti käytävistä patenttitaistoista. Nvidiaa ei tunneta niinkään mobiilipantettien saralta, mutta nyt siihenkin on tulossa pienimuotoinen muutos.

Grafiikkasuorittimia ja järjestelmäpiirejä kehittävä Nvidia on yhteistyössä Intellectual Venturesin kanssa ostanut noin 500 patenttia langattomia yhteyksiä kehittävältä IPWirelessilta. Patentteihin kuuluu useita LTE, LTE Advanced ja 3G/4G-patentteja.

Intellectual Ventures on yksi Yhdysvaltain suurimpia patenttitaloja, joka linsensoi omistamiaan patentteja teknologiayrityksille. Patenttejen omistajuus jakautuu Nvidian ja Intellectual Venturesin kesken, mutta IPWireless säilyttää oikeuden käyttää patentteja ilman rojaltimaksuja.

Nvidialle LTE- ja 4G-tekniikan patentit voivat olla erittäin arvokkaita, sillä yhtiö ei ole vielä saanut lyötyä uuden sukupolven nettiyhteyksiä omiin Tegra-järjestelmäpiireihinsä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G)
199 € Veikon Kone
199 € Power
199 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -16%

Nothing Phone (3)
599 € Verkkokauppa.com
599 € Proshop
979 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 713 €

Samsung Galaxy A36 – hinta laskenut -15%

Samsung Galaxy A36
255 € Hobby Hall
299 € Multitronic
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Xiaomi 17T (5G) – hinta laskenut -13%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.