Renesas paketoi 3G:n ja 4G:n samalle piirille

Teemu Laitila

Renesas paketoi 3G:n ja 4G:n samalle piirille
Japanilainen piirivalmistaja Renesas on ilmoittanut tuovansa markkinoille kolmitoimisen kantataajuuspiirin, joka tukee samalla kertaa LTE-, HSPA+- ja GSM-verkkoja. SP2531-piirin kehityksessä on hyödynnety tekniikkaa ja tietotaitoa, jonka Renesas sai ostettuaan Nokian langattomiin modeemeihin keskittyneen yksikön viime vuoden marraskuussa.

Piiri kykenee enintään 100/50 Mbps -nopeuksiin LTE-verkossa ja 42/11,5 Mbps HSUPA-tekniikalla. SP2531 on käytettävissä eri puolilla maailmaa, sillä se toimii kaikilla käytössä olevilla taajuusalueilla. Laajan käyttöjärjestelmätuen ansiosta piiriä voidaan käyttää kaikilla puhelinalustoilla ja se voidaan integroida myös ns. nettitikkuihin tietokoneissa käytettäväksi.

LTE-verkot ovat maailmalla edelleen suhteellisen harvassa ja Renesas lupaa piirin saapuvan markkinoille suuremmissa määrin vasta tämän vuoden lopussa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
400 € Hobby Hall
549 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Honor X5c Plus
79 € Gigantti
79 € Power
79 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro
260 € Hobby Hall
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.