Garminin fenix 8 Pro -mallistossa käytetään inReach -teknologiaa satelliitti- ja mobiiliyhteyksien muodostamiseen - MicroLED-mallin hinta yli 2000 euroa

Janne Yli-Korhonen

Garminin fenix 8 Pro -mallistossa käytetään inReach -teknologiaa satelliitti- ja mobiiliyhteyksien muodostamiseen - MicroLED-mallin hinta yli 2000 euroa
Garmin esitteli fēnix 8 Pro -malliston kellot, jotka ovat ensimmäisiä kelloja inReach -teknologialla.

Kellojen inReach -teknologia mahdollistaa sateliitti- ja mobiiliyhdeydet. fēnix 8 Pro käyttää inReach-teknologiaa viestien vaihtamiseen ja sijainti-ilmoitusten lähettämiseen. Viesteissä hyödynnetään älypuhelimen Garmin Messenger -sovellusta.



Tekstiviestien ja sijainti-ilmoitusten lähettämisen lisäksi fēnix 8 Pro -älykellolla voi soittaa puheluita, lähettää ääniviestejä, jakaa LiveTrack-linkkejä ja tarkistaa sääennusteet, kun käytettävissä on LTE-verkko. Puheluiden ja viestien kohdalla hyödynnetään myös Garmin Messenger -sovellusta.

Satelliitti- tai mobiiliyhteyden avulla käytettävissä on myös SOS-toiminto. Kun se aktivoidaan, kello ottaa yhteyttä Garmin Response -keskukseen, missä ammattitaitoinen pelastuspalvelujen koordinointihenkilökunta on valmiina toimintaan kaikkina vuorokauden aikoina. Garmin Response -keskus pitää tämän jälkeen yhteyttä laitteen käyttäjään, tämän ilmoitettuihin hätäyhteyshenkilöihin, etsintä- ja pelastusorganisaatioihin ja muihin paikallisesti käytettävissä oleviin tahoihin.

Kellon LTE-mobiilipalvelu on käytössä Suomessa, mutta sateliittikattavuus on heikompaa. Esimerkiksi Suomessa kattavuutta ei juurikaan ole. Tarkemmat tiedot näet täältä.



Garminin inReach -tilaukset alkavat 9,99 euron kuukausimaksusta, tarkemmat tiedot näet hinnoista täältä.

Garmin fēnix 8 Prosta löytyy AMOLED-versio kahdessa koossa: 47mm ja 51mm. Tarjolla on myös MicroLED -tekniikkaa hyödyntävä malli, jossa on yli 400 000 yksittäistä LEDiä, joiden valoteho on jopa 4 500 nitiä, mikä tekee siitä Garminin mukaan kirkkaimman koskaan valmistetun älykellon.

Kaikkiin mahdollisiin seikkailuihin suunniteltu fēnix 8 Pro on varustettu kattavalla valikoimalla Garmin-toimintoja liikuntaan, navigointiin, hyvinvointiin ja yhteydenpitoon, mukaan lukien kestävyyspisteet, hill score, päivittäiset harjoitusehdotukset, esiladatut TopoActive-kartat, dynaaminen rengasreititys, Garmin ECG App, unenlaadun pisteytys, Garmin Pay, turvallisuus ja seuranta sekä paljon muuta.

Jopa 27 päivän akunkestoon älykellotilassa yltävän AMOLED-mallin hinnat alkavat 1255 eurosta ja MicroLED-mallin hinta on melko hurja 2092 euroa.



Tuotteet ovat saatavissa alkaen 8. syyskuuta 2025.

Mallien tarkempia teknisiä tietoja voit tutkiä täältä:


Lue myös: Garmin Fenix 8 arvostelu - Kaikki mitä urheilija voi kaivata.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -21%

Nothing Phone (2a)
199 € DNA
229 € Proshop
253 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 252 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -17%

OnePlus Nord CE5
249 € Gigantti
249 € Veikon Kone
249 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Realme C75 – hinta laskenut -17%

Realme C75
149 € Hobby Hall
199 € CDON
219 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -12%

Samsung Galaxy S25+
969 € CDON
1099 € Multitronic
1099 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.