Poliisi varoittaa WhatsApp-huijauksista - tutkinnassa useita WhatsApp-sovelluksen kaappauksia

Janne Yli-Korhonen

Poliisi varoittaa WhatsApp-huijauksista - tutkinnassa useita WhatsApp-sovelluksen kaappauksia
Sisä-Suomen poliisilaitoksella on tutkittavana WhatsApp-huijauksia, joissa henkilöt ovat ilmoittaneet poliisille oman WhatsApp-tilin kaappaamisesta.

"Selvitysten perusteella WhatsApp-tili kaapataan siten, että tuttu yhteystieto pyytää asianomistajan toimittamaan kiireellisesti 6-numeroisen koodin, joka lähetetään asianomistajan puhelimeen", kerrotaan poliisin tiedotteessa.

Vahvistuskoodia käytetään puhelinnumeron vahvistamiseen ja WhatsApp-tilin aktivoimiseen uudella puhelimella.

Asianomistajan WhatsAppilla puolestaan levitetään edellään kyseistä kalasteluviestiä. Omaa WhatsApp-koodia tai muunkaan palvelun vahvistautumisviestejä ei tule ikinä luovuttaa eteenpäin.

Ylelle asiaa kommentoinut rikoskomisario Joni Länsipuro kertoo, että toistaiseksi ei ole viitteitä siitä, että kaapattuja tilejä käytettäisiin rikolliseen toimintaan. Länsipuron mukaan kyse saattaa olla yksinkertaisesti kiusanteosta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme GT 6 – hinta laskenut -27%

Realme GT 6
437 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Motorola Edge 50 Pro – hinta laskenut -24%

Motorola Edge 50 Pro
434 € CDON
473 € Hobby Hall
574 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 574 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -23%

Motorola Moto G05
88 € Multitronic
99 € Proshop
103 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 114 €

Honor 400 – hinta laskenut -18%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.