Apple teki jättisopimukset Broadcomin kanssa

Manu Pitkänen

Apple teki jättisopimukset Broadcomin kanssa
Puolijohdejätti Broadcomin on sanottu valmistelevan oman RF-liiketoiminnan myymistä, mutta siitä huolimatta yhtiö on päässyt sopimukseen komponenttien toimittamisesta Applen tuleviin älypuhelimiin.

Sopimusten arvo on valtava, sillä nyt solmittujen sopimusten sekä viime kesänä solmitun erillisen sopimuksen arvo on Broadcomille kaikkiaan 15 miljardia dollaria. Kahden uuden sopimuksen turvin Broadcom toimittaa RF-komponentteja Applen laitteisiin vuoteen 2023 asti. Sopimuksen tarkempia yksityiskohtia ei paljastettu, joten on mahdotonta sanoa mitä komponentteja tarkalleen ottaen Broadcom tulee toimittamaan Applelle.

Markkinareaktioista päätellen Broadcomin arvellaan korvaavan Applen tuotteissa ainakin Skyworksin toimittamia piirejä. SKyworksin osakekurssi nimittäin putosi uutisen seurauksena 7,7 prosenttia.

Broadcomin liikevaihdosta peräti neljännes tuli Applelta vuonna 2018. Uusien sopimusten perusteella Applen painoarvo asiakkaana vain korostuu tulevina vuosina.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -40%

Samsung Galaxy Z Fold6
1249 € Multitronic
1249 € Proshop
1275 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Samsung Galaxy Z Flip6 – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy Z Flip6
583 € CDON
849 € Proshop
882 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -22%

Google Pixel 9 Pro
699 € DNA
896 € CDON
1022 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 893 €

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14 F
319 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.