WhatsAppin nimi pysynyt samana – Uutisankka vai onko nimi todella vaihtumassa?

Manu Pitkänen

WhatsAppin nimi pysynyt samana – Uutisankka vai onko nimi todella vaihtumassa?
Viikonloppuna uutisoitu tieto WhatsAppin ja Instagramin nimien muuttumisesta ei välttämättä pidä tarkalleen paikkaansa. Sovellusten esittelyissä on kyllä from Facebook maininta, mutta ainakaan vielä se ei ole päätynyt sovellusten virallisiin nimiin.

The Informationin uutisoimien tietojen mukaan Facebook aikoisi muuttaa WhatsAppin ja Instagramin nimiä niin, että niiden perään tulisi edellä mainittu from Facebook -lisäke. Näin WhatsApp Messenger olisi tulevaisuudessa WhatsApp from Facebook ja Instagram olisi Instagram from Facebook. Sovelluskaupoissa ohjelmien nimet ovat pysyneet ennallaan, mutta esittelytekstien alkuihin on tullut kyllä WhatsApp from Facebook- ja Instagram from Facebook -maininnat.

Voi kuitenkin olla, että esittelytekstien muuttaminen on merkki isommasta muutoksesta, joten ohjelmien nimet voivat vielä muuttua.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme 12+ – hinta laskenut -31%

Realme 12+
193 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Samsung Galaxy M55 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy M55
322 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 427 €

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -25%

Xiaomi Poco X7 Pro
279 € Hobby Hall
319 € Multitronic
321 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 374 €

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -20%

Honor X6b (4G)
79 € Gigantti
79 € Veikon Kone
79 € Power

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.