Microsoft lisää mainoksia Androidiin? Näin sinua yritetään ohjailla

Manu Pitkänen

Microsoft lisää mainoksia Androidiin? Näin sinua yritetään ohjailla
Android Police -verkkosivusto on pannut merkille Microsoftin merkillisen uuden tavan markkinoida omia sovelluksiaan Android-laitteilla. Yhtiö nimittäin upottaa sovellusten "mainoksia" Androidin jako-sivulle.

Mainokset eivät ole erityisen häiritseviä, sillä ne ovat lähinnä sovellusikoneita, jotka ehdottavat sisällön jakamista kyseisen sovelluksen avulla. Sovellusten perässä on sulkuihin kirjoitettuna Install-maininta eli sovellusta ei ole asennettu lainkaan puhelimeen. Microsoftin tavoitteena on herättää käyttäjän mielenkiinto sovellusta kohtaan ja ohjata hänet asentamaan sovellus puhelimeen jako-näkymästä käsin.

Samanlaisia asennusehdotuksia näkyy myös silloin kun yrität aukaista jotakin tiedostoa. Android kysyy tällöin millä ohjelmalla haluat aukaista tiedoston. Ehdotukset ilmestyvät silloin kun puhelimeen on asennettu esimerkiksi Microsoftin Oma puhelin -sovellus.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Lite – hinta laskenut -41%

Honor 200 Lite
99 € DNA
169 € Gigantti
169 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 50 Pro – hinta laskenut -33%

Motorola Edge 50 Pro
424 € Verkkokauppa.com
447 € CDON
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 634 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -21%

Motorola Moto G05
117 € CDON
139 € Proshop
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -21%

Motorola Edge 60
379 € Verkkokauppa.com
379 € Power
379 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 479 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.