Uusi Pokemon-peli on kehitteillä älypuhelimiin

Manu Pitkänen

Uusi Pokemon-peli on kehitteillä älypuhelimiin
Mobiilipelejä kehittävä DeNA on solminut yhteistyösopimuksen Pokemon Companyn kanssa. DeNAn osavuosituloksen julkistmisen yhteydessä paljastuneiden tietojen mukaan peliyhtiö olisi lupautunut kehittämään uuden Pokemon-pelin ensi vuoden maaliskuuhun mennessä.

Pokemon Company ja DeNA aikovat paljastaa kehitteillä olevan pelin yksityiskohtia vasta myöhemmin, joten pelistä ei vielä tiedetä juuri muuta kuin se, että se on kehitteillä ja määräaika sen julkaisuun on vuoden 2020 maaliskuussa.

DeNA on tullut tunnetuksi Nintendon mobiilipelien kehittäjänä. Pokemon Go -peliä kehittää vuorostaan Niantic. Nintendo ja Pokemon Company aikovat julkaista Switch-pelikonsolille lähitulevaisuudessa Pokemon Sword- ja Pokemon Shield -pelit. Kenties nämä pelit liittyvät jotenkin DeNAn työpöydällä olevaan peliin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 60 – hinta laskenut -18%

Motorola razr 60
716 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

HMD Pulse+ – hinta laskenut -18%

HMD Pulse+
131 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Oppo A5 Pro 5G – hinta laskenut -17%

Oppo A5 Pro 5G
191 € CDON
229 € Power

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Honor 200 – hinta laskenut -15%

Honor 200
169 € Power
199 € DNA
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.