Suomalainen DNA myytiin Norjaan, Telenor osti enemmistön

Petteri Pyyny

Suomalainen DNA myytiin Norjaan, Telenor osti enemmistön
Norjalainen teleoperaattori Telenor on ostanut osake-enemmistön suomalaisesta DNA:sta. Telenor omistaa kaupan jälkeen 54 prosenttia DNA:sta.

Osakkeet myy kaksi DNA:n suurinta omistajaa, Finda Telecoms ja PHP Holding. Kauppahinnaksi on kerrottu 1,5 miljardia euroa, eli yhtiön arvoksi on määritelty noin 3 miljardia euroa. Telenor maksaa 20,90 euroa osakkeelta DNA:n osakkeista.

Telenor aikoo pitää DNA:n edelleen listattuna Helsingin pörssissä, vaikka sen pitääkin osakeyhtiölain mukaan tehdä ostotarjous myös lopuista DNA:n osakkeista.

DNA on Suomen kolmanneksi suurin operaattori, kotimaisen Elisan ja ruotsalaisen Telian jälkeen. Yhtiön markkinaosuus Suomessa oli joulukuussa 28 prosenttia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.