Firefoxin iPad-versio päivittyi – Tukee ruutujakoa

Manu Pitkänen

Firefoxin iPad-versio päivittyi – Tukee ruutujakoa
Mozillalta otti pitkä tovi ennen kuin se suostui tuomaan Firefoxin Applen iOS-mobiilialustalle. Taustalla oli Applen pakkomielteinen suhtautuminen sen oman selainmoottorin paremmuuteen: Mozillan oli käytettävä Applen selainmoottoria Firefoxissa, Geckoa ei iOS:lle voinut tuoda. Vaikka Mozilla vastusti periaatetta, joutui se lopulta taipumaan.

iOS:stä on tullut sittemmin tärkeä alusta Firefoxille, minkä johdosta Mozilla on lähtenyt optimoimaan Firefoxia iPadille sopivampaan muotoon. Uudesta iPadille tarkoitetusta Firefoxista löytyy paljon välilehtien hallintaan ja multitaskausta helpottavia toimintoja. iPad-versio tukee split-screen-tilaa sekä näppäimistöoikopolkuja. Lisäksi Firefoxin iPad-versiossa on selkeämmin esitetty välilehdet ja incognito-tilaan pääsee yhdellä painalluksella.

Päivitetystä selaimesta voi myös lähettää välilehtiä synkronoituihin laitteisiin.

Voit ladata Firefoxin iPadille App Storesta.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Pro – hinta laskenut -25%

Honor Magic6 Pro
797 € Gigantti
799 € Power
971 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1055 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy A16 (5G)
129 € DNA
149 € Gigantti
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Xiaomi Poco F7 Pro – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F7 Pro
438 € CDON
586 € Proshop
586 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 560 €

Honor 200 Pro – hinta laskenut -20%

Honor 200 Pro
399 € Power
499 € Elisa
639 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.