Google teki koodimuutoksen Fuchsiaan – Saa tuen Android-sovelluksille

Manu Pitkänen

Google teki koodimuutoksen Fuchsiaan – Saa tuen Android-sovelluksille
9to5Google-verkkosivuston tekemien kaiveluiden perusteella Google on lisäämässä kehitteillä olevaan Fuchsia OS -käyttöjärjestelmään yhteensopivuuden Android-sovellusten kanssa. Tämä on mahdollista Fuchsiaan rakennetun Android Runtime -suoritusympäristön ansiosta.

Kukaan ei tällä hetkellä tiedä tarkalleen millaiseen suuntaan Google aikoo Fuchsiaa kehittää, mutta yksi varteenotettava kehityspolku olisi Androidin ja Chrome OS:n korvaaminen uudella käyttöjärjestelmällä. Tällöin Androidista Fuchsiaan siirtyminen pitäisi tapahtua mahdollisimman saumattomasti ja huomaamattomasti, joten sovellustuki Android-ohjelmille on käytännössä välttämättömyys.

Googlen ajatuksena on siis kehittää yksi yhtenäinen käyttöjärjestelmä, jota voitaisiin käyttää älypuhelimissa, älykelloissa, tietokoneissa, televisioissa ja vaikkapa autoissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -20%

Motorola razr 50 Ultra
599 € DNA
765 € CDON
787 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 752 €

Xiaomi Redmi Note 13 Pro (4G) – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 13 Pro (4G)
257 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 316 €

Honor 200 – hinta laskenut -17%

Honor 200
249 € Power
249 € DNA
299 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Apple iPhone 15 Pro Max – hinta laskenut -16%

Apple iPhone 15 Pro Max
1079 € iPhonetalo
1303 € CDON
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1286 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.