WhatsAppille kehitetään omaa virtuaalivaluuttaa?

Manu Pitkänen

WhatsAppille kehitetään omaa virtuaalivaluuttaa?
Facebook kehittää WhatsApp-pikaviestisovelluksella tehtäviä rahalähetyksiä varten omaa kryptovaluutta, kertoo Bloomberg. Kryptovaluutan kehityksessä halutaan painottaa vakautta, joten valuutan arvo on tarkoitus sitoa Yhdysvaltojen dollariin.

Niin sanotun stablecoin-valuutan kehitys kumpuaa todennäköisesti Facebookin Messenger-sovelluksen alaisuudessa tehdystä kehitystyöstä. Facebookin pikaviestipalveluita on johtanut vuodesta 2014 lähtien PayPalin johdossa ollut David Marcus. Tämän vuoden aikana Facebook on panostanut lisää lohkoketjututkintaan. Facebook lohkoketjuryhmässä on tällä hetkellä arviolta 40 työntekijää.

Bloombergin mukaan Facebook ei todennäköisesti julkaise kryptovaluuttaansa lähiaikoina, sillä yhtiön on vielä pohdittava valuuttastrategiaansa tarkemmin. Ajatuksena on todennäköisesti lanseerata valuutta ensiksi Intiassa, jossa WhatsAppilla on 200 miljoonaa käyttäjää. Intiassa tehdään myös huomattava määrä rahasiirtoja vuosittain.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Oppo A5 Pro 5G – hinta laskenut -13%

Oppo A5 Pro 5G
199 € Veikon Kone
229 € Proshop
229 € Power

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -12%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
149 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -11%

Samsung Galaxy A56
249 € Power
279 € Verkkokauppa.com
279 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.