Qualcomm paljasti Snapdragon 855:n saloja

Manu Pitkänen

Qualcomm paljasti Snapdragon 855:n saloja
Qualcomm järjestää tällä viikolla Hawaijilla Snapdragon Summit -tapahtuman, jossa yhtiö esittelee sen tuotekehityksen uusimpia tuloksia. Kolmipäiväisen tapahtuman antiin kuului esimerkiksi Snapdragon 855 -järjestelmäpiiri.

Snapdragon 855:n yksityiskohtia ei vielä haluttu paljastaa, joten varsinaista sisältöä joudutaan odottamaan joulun ja uudenvuoden yli. Qualcomm kuitenkin lupaa tekoälylaskennan nousevan uudelle tasolle – tarkemmin sanottuna kolminkertaisesti paremmaksi kuin edeltävissä piireissä. Se tarkoittaa muun muassa kehittyneempiä konenäkösovelluksia.

Qualcommin puheiden mukaan piiri kykenee ensimmäisenä monigigabittiseen tiedonsiirtoon (5G) ja se on optimoitu pelaamiseen. Snapdragon 855:n kehityksessä on otettu huomioon myös laajennetun todellisuuden sovellukset.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -39%

Motorola Moto E14
59 € Power
97 € Gigantti
104 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 97 €

HMD Pulse Pro – hinta laskenut -29%

HMD Pulse Pro
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 162 €

Honor 200 Lite – hinta laskenut -25%

Honor 200 Lite
170 € CDON
249 € Verkkokauppa.com
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 226 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -21%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Telia
122 € Hobby Hall
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 125 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.