Apple keskeytti iOS 12:n betan jakelun – Käyttäjillä isoja ongelmia

Manu Pitkänen

Apple keskeytti iOS 12:n betan jakelun – Käyttäjillä isoja ongelmia
Apple julkaisi maanantaina seitsemännen beta-version syksyllä levitykseen tulevasta iOS 12 -käyttöjärjestelmästä. Melko pian julkaisun jälkeen IT-jätti joutui kuitenkin keskeyttämään jakelun, koska käyttäjät kertoivat puhelimien suorituskyvyn alentuneen asentamisen jälkeen.

Sovellusten on kerrottu käynnistyvä tavallista hitaammin ja lukitusnäytön animaatiot ovat toimineet jähmeästi tai pahimmassa tapauksessa lukitusnäyttö ei ole reagoinut lainkaan. Ilmoituskeskuksessakin on kerrottu olevan ongelmia. Ongelmien minimoimiseksi, Apple on ilmeisesti halunnut keskeyttää betan jakelun, jotta se voisi korjata bugit ja laittaa kunnolla toimivan betan testattavaksi.

Ohjelmiston jakelu keskeytettiin ainoastaan OTA-kanavassa. Sovelluskehittäjät voivat kuitenkin ladata betan IPSW-tiedoston Applen palvelimilta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Poco F7 Ultra – hinta laskenut -44%

Xiaomi Poco F7 Ultra
389 € Hobby Hall
677 € Proshop
719 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Realme 12+ – hinta laskenut -31%

Realme 12+
193 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -30%

Realme Note 60
82 € Hobby Hall
99 € Proshop
109 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 115 €

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -25%

Xiaomi Poco X7 Pro
279 € Hobby Hall
319 € Multitronic
321 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 374 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.