Apple päivittää karttansa – Kerää tietoa iPhone-käyttäjien liikkeistä

Manu Pitkänen

Apple päivittää karttansa – Kerää tietoa iPhone-käyttäjien liikkeistä
WWDC:ssä Apple ei puhunut juurikaan karttapalvelustaansa, mutta siihen on luvassa ilmeisesti suuri muutos, mutta se tulee voimaan hiljalleen. Apple aikoo nimittäin siirtyä lisensoidusta kartta-aineistosta itse tuotettuun aineistoon. Asiasta uutisoi TechCrunch.

Uutisen julkaisun jälkeen TomTomin osake laski, sillä Apple on pitkään hankkinut aineistoa juuri TomTomilta. Yhtiöt aikovat jatkaa yhteistyötä tulevaisuudessakin, mutta TomTomin painoarvo aineiston toimittajana on ilmeisesti laskusuunnassa. iOS 12 -käyttöjärjestelmän julkaisun myötä Applen karttapalvelussa Pohjois-Kalifornian aluetta on kartoitettu Applen omin voimin.

Apple kertoi käyttäneensä kartoituksissa apuna kadulla liikkuneita autoja, jotka ovat mitanneet ympäristöä kameroiden, lidar-sensoreiden, GPS:n ja muiden sensoreiden avulla. Dataa on kerätty kentältä jo neljän vuoden ajan ja ilmeisesti työ jatkuu edelleen. Applen kuvausautoja liikkuu edelleen runsaasti Yhdysvalloissa ja Isossa-Britanniassa..



Kuvausautojen lisäksi Apple on hyödyntänyt iPhone-käyttäjien liikkeitä. Yhtiö on kerännyt luvan antaneilta käyttäjiltä tietoa heidän liikkeistään ja anonymisoinut dataa esimerkiksi poistamalla lähtö- ja saapumispaikkojen tiedot. Tätä kautta Apple on saanut tietoonsa esimerkiksi kevyenliikenteenväylien sijainneista.

Applen tarkoituksena on siirtyä omaan kartta-aineistoon Yhdysvaltojen osalta ensi vuonna. Muu maailma seurannee aikanaan perässä. Voi olla, että joissain maissa Apple aikoo pysyä TomTomin aineistoissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto E14 – hinta laskenut -41%

Motorola Moto E14
59 € Gigantti
59 € Power
119 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Google Pixel 8 Pro – hinta laskenut -35%

Google Pixel 8 Pro
652 € CDON
669 € Proshop
999 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Motorola Razr 60 Ultra – hinta laskenut -19%

Motorola Razr 60 Ultra
826 € CDON
1024 € Multitronic
1289 € Dustin Home

Alin hinta viikko sitten: 1023 €

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -19%

Motorola Moto G86 Power
299 € Power
369 € Verkkokauppa.com
369 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 369 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.