Apple osti aikakauslehtien Spotifyn – Kympillä kuussa luettavaa

Manu Pitkänen

Apple osti aikakauslehtien Spotifyn – Kympillä kuussa luettavaa
Jatkuvasti kuukausimaksullisista palveluista on tullut suoratoistopalveluiden yleistymisen myötä erittäin yleinen liiketoimintamalli, johon myös Apple on lähtenyt parin viime vuoden aikana mukaan. Apple on esimerkiksi siirtymässä pois iTunesin digitaalisista latauksista ja markkinoi asiakkailleen kuukausimaksullista Apple Musicia.

Kuukausimaksulliinen bisnesmalli kiinnostaa Applea myös muissa medialuokissa, se on nimittäin ostanut aikakauslehtiä Spotify-tyylisesti tarjoavan Next Issue Median. Next Issue Median keihäänkärkituote on Texture-sovellus, jonka käyttäjä voi lukea niin paljon lehtiä kuin vain haluaa 9,99 dollarin kuukausimaksua vastaan. Texturessa on mukana noin 200 aikakauslehteä.

Apple ei ainakaan tällä haavaa aio tehdä mitään muutoksia yrityksen ja sen kehittämän Texture-sovelluksen toimintaan, joten palvelu tulee jatkossakin olemaan saatavilla Android-laitteille sekä Windowsille. Jää nähtäväksi aikooko Apple sulauttaa Texturen toiminnallisuuksia Apple News -palveluun.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -45%

Motorola Moto G15
58 € CDON
104 € Multitronic
119 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 103 €

HMD Pulse+ – hinta laskenut -22%

HMD Pulse+
125 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -19%

Realme Note 70T – hinta laskenut -16%

Realme Note 70T
129 € Hobby Hall
139 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 154 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.