Uberin toiminta kiellettiin – Aikoo valittaa päätöksestä

Manu Pitkänen

Uberin toiminta kiellettiin – Aikoo valittaa päätöksestä
Italialainen oikeusistuin on määrännyt kyytipalvelu Uberin toimintakieltoon maassa. Uber ei saa tarjota kyytejä eikä se saa myöskään mainostaa maassa.

Toiminnan lopettamiseen Uberilla on aikaa 10 vuorkautta. Mikäli toiminta kaikesta huolimatta jatkuu määräajan jälkeenkin, voidaan Uberille langettaa 10 000 euron sakko jokaiselta päivältä joina se liikennöi. Uberin ja Italian johtavan taksiliiton välisen kiistan keskiössä oli se, että määritelläänkö Uber liikennöintiyritykseksi vai ei.

Taksiliiton mielestä Uber on liikennöintiyritys ja näin ollen sen pitää noudattaa viranomaisten määrittelemiä hintoja. Perinteiset taksit eivät lain takia voi kilpailla Uberin kanssa hinnalla. Uberin mukaan se aikoo valittaa päätöksestä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A25 – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy A25
199 € Power
319 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Honor 200 – hinta laskenut -32%

Honor 200
169 € Power
199 € DNA
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Honor Magic6 Pro – hinta laskenut -25%

Honor Magic6 Pro
797 € Gigantti
799 € Power
971 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1055 €

Samsung Galaxy M55 – hinta laskenut -20%

Samsung Galaxy M55
296 € Hobby Hall
354 € CDON
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 367 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.