Ei enää halpoja älypuhelimia – HTC muutti suunnitelmiaan

Manu Pitkänen

Ei enää halpoja älypuhelimia – HTC muutti suunnitelmiaan
HTC on elänyt turbulenttista aikaa jo useamman vuoden ajan ja yhtiön strategioita on uudistettu jatkuvasti, kun nykyinen on todettu kannattamattomaksi. Uusi strategiamuutos on taas käsillä.

Taiwanilaisyhtiö ilmoitti osavuosikatsauksensa yhteydessä, että se aikoo keskittyä jatkossa ainoastaan keskihintaisiin ja high-end-tason puhelimiin, joista yhtiö saa korkeaa katetta per myyty puhelin. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, ettei HTC:ltä ole enää tulossa alemman hintaluokan puhelinmalleja, vaan segmentti jätetään kiinalaisyhtiöiden temmellyskentäksi. Uusia puhelimia HTC aikoo julkaista kuluvan vuoden aikana kuudesta seitsemään.

Nykyiset puhelinmallien tukea aiotaan kuitenkaan jatkaa, joten HTC:n asiakkailta ei vedetä mattoa jalkojen alta. Lisää puhelimia on siis vielä tulossa CES-messuilla esiteltyjen U Ultran ja U Playn kaveriksi.

HTC:tä vaivaa sama tauti kuin Samsungiakin muutama vuosi sitten. Kiinalaiset älypuhelimerkit syövät eväät alemman hintaluokan puhelimissa ja Apple on vallannut alaa high-end-puhelimissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -45%

Motorola Moto G15
58 € CDON
104 € Multitronic
119 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 104 €

Samsung Galaxy Z Flip7 – hinta laskenut -33%

HMD Pulse+ – hinta laskenut -22%

HMD Pulse+
125 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Samsung Galaxy S24 Ultra – hinta laskenut -22%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.