Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina

Manu Pitkänen

Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina
HTC lippulaivatuoteperheeseen kuuluvat 10- ja One M9 -älypuhelimet saavat Euroopassa Android Nougat -päivityksen kahden viikon sisällä, kertoo yhtiön Euroopan toimintojen tuote- ja palvelujohtaja Graham Wheeler.

Molemmat puhelinmallit (operaattorilukittomat) saavat Nougat-päivityksen samoihin aikoihin eli niiden välillä ei ole olennaista porrastusta. Vanhempi One M8 -lippulaivamalli jää Android Marshmallowiin, sillä HTC ei ole luvannut julkaista Nougatia sille. Päätös noudattaa HTC:n aiempaa linjaa, jossa uusimman käyttöjärjestelmän saavat kaksi tuoreinta lippulaivapuhelinta.

Nougat on julkaistu vasta muutamalle älypuhelimelle eikä siihen perustuvia uusiakaan puhelimia ole vielä ehtinyt markkinoille. Tästä syystä Nougatin osuus aktiivisesta Android-laitekannasta on vain 0,7 prosenttia.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -23%

Xiaomi Poco X7 Pro
279 € Hobby Hall
382 € Proshop
434 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 361 €

Oppo A60 – hinta laskenut -23%

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -20%

Honor X6b (4G)
79 € Power
79 € DNA
99 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo Reno 12 F (5G) – hinta laskenut -19%

Oppo Reno 12 F (5G)
199 € Elisa
264 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 245 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.