Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina

Manu Pitkänen

Android Nougat julkaistaan HTC:n lippulaivoille lähiaikoina
HTC lippulaivatuoteperheeseen kuuluvat 10- ja One M9 -älypuhelimet saavat Euroopassa Android Nougat -päivityksen kahden viikon sisällä, kertoo yhtiön Euroopan toimintojen tuote- ja palvelujohtaja Graham Wheeler.

Molemmat puhelinmallit (operaattorilukittomat) saavat Nougat-päivityksen samoihin aikoihin eli niiden välillä ei ole olennaista porrastusta. Vanhempi One M8 -lippulaivamalli jää Android Marshmallowiin, sillä HTC ei ole luvannut julkaista Nougatia sille. Päätös noudattaa HTC:n aiempaa linjaa, jossa uusimman käyttöjärjestelmän saavat kaksi tuoreinta lippulaivapuhelinta.

Nougat on julkaistu vasta muutamalle älypuhelimelle eikä siihen perustuvia uusiakaan puhelimia ole vielä ehtinyt markkinoille. Tästä syystä Nougatin osuus aktiivisesta Android-laitekannasta on vain 0,7 prosenttia.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme GT 6 – hinta laskenut -27%

Realme GT 6
437 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Honor 400 – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy Z Flip5 – hinta laskenut -16%

Samsung Galaxy Z Flip5
1049 € CDON
1249 € Proshop
1249 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1249 €

Motorola Edge 60 Fusion – hinta laskenut -13%

Motorola Edge 60 Fusion
308 € Multitronic
342 € Dustin Home
356 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 355 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.