Syttyvien puhelimien mysteeri selvisi – Vika oli Samsungissa

Manu Pitkänen

Syttyvien puhelimien mysteeri selvisi – Vika oli Samsungissa
Samsungin sisäinen tutkinta palamaan syttyneiden Galaxy Note 7 -puhelimiin liittyen on saatu päätökseen, kertoo Reuters. Uutistoimistolle puhuneen nimettömän lähteen mukaan syyksi on varmistunut Samsung SDI:n valmistamat akut.

Samsungin omia akkuja on epäilty syttymisen syyksi alusta lähtien, joten tutkinnan johtopäätökset eivät sinänsä pitäisi olla suurikaan yllätys. Samsung kommentoi mediaskandaalin ollessa kuumimmillaan syynä olevan yhden sen komponenttitoimittajan tuotantoprosessissa havaittu ongelma – vasta jälkikäteen selvisi, että kyseinen komponenttitoimittaja on itse asiassa Samsungin oma yhtiö.

Vyyhdin epämiellyttävyyttä Samsungin näkökulmasta lisää se, että Samsung on tarkistuttanut valmistamansa akut omassa CTIA-sertifioidussa laboratoriossa. Samsung on ainoa puhelinmerkki, jolla on oma sertifioitu testilaboratorio – kaikki muut tukeutuvat kolmansien osapuolien tarjoamiin laboratoriopalveluihin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -31%

Oppo A60
149 € Verkkokauppa.com
217 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 216 €

HMD Pulse+ – hinta laskenut -18%

HMD Pulse+
78 € Proshop
131 € CDON
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Motorola razr 60 – hinta laskenut -18%

Motorola razr 60
716 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -15%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.