Apple julkaisi iOS 10:n iPhonelle

Manu Pitkänen

Apple julkaisi iOS 10:n iPhonelle
Apple on aloittanut iOS 10 -käyttöjärjestelmäpäivityksen jakelun iPhoneille, iPadeille ja kuudennen sukupolven iPod touchille. Uudet ohjelmistoversiot julkaistiin myös Apple TV:lle ja Apple Watchille.

iOS 10 on ladattavissa iPhone 5:lle, iPad mini 2:lle, neljännen sukupolven iPadille sekä näitä uudemmille laiteversioille. Uutta käyttöjärjestelmässä on tekoälyn laajamittainen hyödyntäminen oletussovelluksissa: Kuvat-sovellus osaa esimerkiksi analysoida mitä objekteja kuvissa näkyy ja tämän tiedon avulla kuvia voi myös hakea. Apple on myös avannut palveluitaan kolmansille osapuolille. iOS-laitteiden käyttäjät voivat ohjata sovelluksiaan Sirin avulla sekä asentaa sovelluksia Viestit- ja Kartat-sovelluksiin.

3D Touchin käyttöä on laajennettu runsaasti. Esimerkiksi sovellusten lähettämistä ilmoituksista saa enemmän tietoa esiin tavallista voimakkaammalla painalluksella. Apple Musicin käyttöliittymä uudistettiin kokonaan iOS 10:ssä ja Apple Paytä voi käyttää myös Safarin kautta tehtyjen ostosten maksamisessa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

HMD Pulse+ – hinta laskenut -18%

HMD Pulse+
131 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Motorola razr 60 – hinta laskenut -18%

Motorola razr 60
716 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 869 €

Oppo A5 Pro 5G – hinta laskenut -17%

Oppo A5 Pro 5G
191 € CDON
229 € Power

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Honor 200 – hinta laskenut -15%

Honor 200
169 € Power
199 € DNA
329 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.