Huawei hankki softaosaamista alkuperäisestä iPhone-suunnittelijasta

Matti Robinson

Huawei hankki softaosaamista alkuperäisestä iPhone-suunnittelijasta
Huawei on palkannut käyttökokemussuunnittelun johtoon uuden henkilön, jonka historiasta löytyy yksi älypuhelinten UX-designin pioneereja eli tietysti Apple. Huawei on panostanut viimeisen parin vuoden ajan kovasti länsimaihin ja tahti ei näytä ainakaan hidastuvan.

Applella luovana johtajana työskennellyt Abigail Brody on nyt osa Huawein softaosastoa ja toimii johtavana UX-suunnittelijana. Huomioitavaa on, että kiinalaisyhtiö on ottanut mallia jo aiemmin Applelta käyttöjärjestelmän UI:n suhteen, jota yhtiö kutsuu nimellä EMUI.

Huawein EMUI-käyttöliittymä koostuu Applen tavoin kotinäkymästä, johon tuodaan kaikki asennetut sovellukset. Muista Android-käyttöliittymistä poiketen Huawei ei siis ole uskonut sovellusvalikkoon. Voisikin kuvitella, että Brody tulee vahvistamaan tätä näkemystä tai vahvistamaan sen toteutusta.

Brody oli mukana suunnittelemassa aivan ensimmäisiä iPhone-malleja ja lopetti Applella vuonna 2011. Sittemmin hän on työskennellyt muun muassa eBaylle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -39%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
957 € CDON
1149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 988 €

Xiaomi Poco F7 Ultra – hinta laskenut -24%

Xiaomi Poco F7 Ultra
710 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 933 €

Honor X5 Plus – hinta laskenut -23%

Honor X5 Plus
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -21%

Motorola ThinkPhone 25
392 € CDON
464 € Proshop
499 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 494 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.