OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

iPhone 6s:n akkukestot testattiin – erot pieniä, mutta TSMC:llä on etu

Manu Pitkänen

iPhone 6s:n akkukestot testattiin – erot pieniä, mutta TSMC:llä on etu
Viime viikolla syntyi keskustelua eri iPhone 6s -versioiden akkukestosta, mitä Apple päätyi itsekin kommentoimaan.

ArsTechnica päätti kohun myötä testata kattavammin iPhone 6s -variaatioiden akkukestojen eroja – eli käytännössä eroaako Samsungin valmistamalla A9 -piirillä varustetun iPhone 6s:n akkukesto TSMC:n valmistamalla piirillä varustetusta mallista.

Akkukestoa testattiin nettiselaussimulaatiolla (Wi-Fi), WebGL-testillä, Geekbenchin akkutestillä ja GFXBenchillä. Puhelimissa ei ollut SIM-korttia ja näytön kirkkaus oli asetettu 200 nitiin.

Useimmissa testiskenaarioissa erot jäivät käytännössä mitättömiksi, mutta TSMC:n valmistamalla A9:llä varustettu iPhone pärjäsi kuitenkin yleensä hieman paremmin. Merkittävin ero saatiin aikaan juuri GeekBenchillä, mikä ei sinäänsä kerro mitään puhelimien akkukestojen eroista normaaleissa käyttötilanteissa, mutta se osoittaa kuitenkin TSMC:n piirillä olevan selvä etu tietyissä tapauksissa.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Pro – hinta laskenut -43%

Honor 200 Pro
199 € Power
349 € Elisa
499 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G85
200 € Lenovo
337 € Multitronic
349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 336 €

Honor X5 Plus – hinta laskenut -39%

Honor X5 Plus
79 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -39%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.