Lenovolta irtisanotaan jopa 3000, puhelimet uusiksi

Matti Robinson

Lenovolta irtisanotaan jopa 3000, puhelimet uusiksi
Jopa maailman suurin PC-valmistaja Lenovo saattaa olla pienissä vaikeuksissa. Tiedot kertovat, että yhtiössä suunnitellaan peräti 3200 työpaikan vähentämistä osana matkapuhelintoiminnan yhtenäistämistä.

Käytännössä Lenovo suunnittelee panostamista Motorolaan ja vain muutamiin älypuhelinmalleihin. Lenovo on pitkään keikkunut Aasian suosituimpien puhelinvalmistajien joukossa, mutta tilanne on erityisesti viime vuosina hankaloitunut, kun erityisesti kotimaa Kiinasta on noussut uusia kilpailijoita.

Yhtiöllä ei ole vielä suurempaa hätää, sillä liikevaihto on vielä kasvanut vuodentakaisesta, mutta voitto on tippunut puoleen. Kyse onkin siis kannattavuuden parantamiseen pyrkivistä toimenpiteistä.

Irtisanomisilla vuoden loppuun mennessä kerättävät yli puolen miljardin säästöt kuitenkin käytetään Motorolan kasvattamiseen. Lenovo haluaa nostaa Motorolan profiilia maailmanlaajuisesti.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 400 Lite – hinta laskenut -35%

Honor 400 Lite
149 € DNA
241 € Hobby Hall
249 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G05
79 € Power
89 € Proshop
111 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 109 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -22%

Motorola ThinkPhone 25
392 € CDON
449 € Proshop
499 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -19%

Google Pixel 9 Pro Fold
1306 € CDON
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1613 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.