Nokialta avoin beetaohjelma HERE Mapsin Android-versiolle

Matti Robinson

Nokialta avoin beetaohjelma HERE Mapsin Android-versiolle
Nokia on kertonut tänään virallisessa HERE 360 -blogissaan, että HERE Maps -karttasovellus saa avoimen testiryhmän Androidilla. Beetatestaajat saavat käyttöönsä uusimmat testiversion ja pääsevät siten ensimmäisten joukossa kokeilemaan uusia ominaisuuksia.

Sovellus on suunniteltu 4 - 6.9 tuuman laitteille ja vaatii laitteelta gigatavun RAM-muistia ja Android 4.1 -version tai uudemman. Mitkään huimat vaatimukset eivät siis ole, joten vähintäänkin keskihintaluokan Android-laitteella testaaminen on mahdollista. Nokia tietysti toivoo, että käyttäjät myös antavat palautetta uusista versioista ja niiden ominaisuuksista, jotta sovelluksesta voidaan kehittää parempi.

Beetaohjelman ensimmäinen iso uusi ominaisuus on kontekstivalikko, johon pääsee karttasovelluksessa yhdellä painalluksella. Kyseistä ominaisuutta esitellään oheisella videolla.

Tarkemmat tiedot beetaohjelmaan liittymisestä löytyvät blogista.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -41%

Honor Magic7 Lite
169 € Power
199 € DNA
276 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1290 € Power
1299 € Prisma Verkkokauppa

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
929 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 899 €

OnePlus 13 – hinta laskenut -33%

OnePlus 13
399 € DNA
599 € Gigantti
799 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.