Lähes puolet myydyistä älypuhelimista ovat phabletteja

Aleksi Kauhanen

Lähes puolet myydyistä älypuhelimista ovat phabletteja
GfK:n uusimman raportin mukaan tämän vuoden ensimmäisellä puoliskolla käytimme rahaa älypuhelimiin noin 96 miljardia dollaria.

Suurin myyntikasvu tapahtui yli viisi tuumaisten luurien eli phablettien kohdalla. 166 miljoonaa kappaletta myytyä phabletia muodostaa myynneistä 47 prosenttia. Yhdysvaltojen myynneistä 70 prosenttia muodostui phableteista, yli kymmenen prosentin kasvu viime vuoden tulokseen verrattuna.

Suurin osa kasvusta johtuu viime vuonna julkaistujen iPhone 6 Plussan ja Nexus 6:n loistavista myyntiluvuista. Lisäksi HTC One M9:n ja Samsung Galaxy S6:n kaltaisten lippulaivatuotteiden ansioista phablettien suosio on hurjassa kasvussa.

Phabletti on puhelimen ja tabletin yhdistelmä. Jos puhelimen näytön tuumakoko on viisi tai yli, luokiteltiin luuri phabletiksi tässä tutkimuksessa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic8 Lite 5G – hinta laskenut -28%

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Honor X5c Plus
79 € Gigantti
79 € Veikon Kone
79 € Power

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo Find X9 – hinta laskenut -20%

Oppo Find X9
799 € Elisa
999 € Verkkokauppa.com
999 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Motorola Moto G56 – hinta laskenut -20%

Motorola Moto G56
199 € Power
249 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.