Kiinalaisvalmistaja kopioi Samsungin kaarevan edge-näytön?

Matti Robinson

Kiinalaisvalmistaja kopioi Samsungin kaarevan edge-näytön?
ZTE:n Nubia-mallisto on pian taas uusiutumassa. Tällä kertaa odotetaan uutta huippumallia nimeltä Nubia Z9, joka toivottavasti löytää tiensä myös Eurooppaan.

ZTE on Nubia-sarjallaan osoittanut, että spekseissä löytyy, ja esimerkikis viime kesänä julkaistu Z7 on varustettu aivan markkinoiden huipputekniikalla. Nyt vaikuttaa, että Nubia Z7 on ottanut yhden sivun lisää Samsungin pelikirjasta.

Nubia Z9 on vuotaneiden pressikuvien perusteella karsinut sivuilta reunukset olemattomiin ja kaarevoittanut näytön reunoja kohti. Kovasti Galaxy S6 edgen tapaisen näytön lisäksi kotinäppäimeen on asennettu sormenjälkilukija.

Muihin spekseihin kuuluu kahdeksanytiminen Snapdragon-suoritin, 3 gigatavua RAM-muistia ja 5,5 tuuman QHD-kosketusnäyttö. Toistaiseksi ei ole tietoa milloin Nubia Z9 saapuu markkinoille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi 15T Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi 15T Pro
766 € Hobby Hall
849 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -17%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 507 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.