Android Lollipop on nyt ladattavissa

Manu Pitkänen

Android Lollipop on nyt ladattavissa
Android 5.0 Lollipop on kypsynyt siihen pisteeseen, että Google on julkaissut käyttöjärjestelmänsä koodin kehittäjien ladattavaksi.

Google on myös aloittanut Nexus 9 -tabletin myynnin Google Play -verkkokaupassa, joten ensimmäisiin Lollipop-laitteisiin alkaa jo nyt päästä käsiksi ja nyt pitää vain odottaa päivitysten saapumista vanhoihin Android-laitteisiin. Laitevalmistajat ovat päässeet jo aiemmin käsiksi Lollipopiin, jotta ne voisivat alkaa testata ohjelmiston toimivuutta tuotteissaansa.

HTC on luvannut julkaista Lollipopin 90 vuorokauden kuluessa, kun taas Galaxy S5:lle ja G3:lle päivitys voidaan julkaista jo joulukuussa. Olemme koostaneet aiemmin jo listan puhelimista, joille Lollipop-päivitys on luvattu julkaista.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 600 Pro – hinta laskenut -27%

Honor 600 Pro
799 € Verkkokauppa.com
799 € Gigantti
799 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Apple iPhone 16 Pro Max – hinta laskenut -25%

Apple iPhone 16 Pro Max
1099 € DNA
1416 € Hobby Hall
1509 € Kuva-Järvinen

Alin hinta viikko sitten: 1467 €

Honor 600 Lite (5G) – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Gigantti
99 € Power
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.