Firefoxin Android-versio sai Chromecast-tuen

Manu Pitkänen

Firefoxin Android-versio sai Chromecast-tuen
Firefoxin Android-versio sai tällä viikolla julkaistun 33-version myötä tuen Chromecastille. Aiemmin ominaisuutta on voinut testailla Firefoxin beta-versioissa.

Jatkossa kun Firefoxin Android-versiolla vierailee verkkosivuilla, ilmestyy osoiterivin viereen niin sanottu Cast-painike, jonka avulla sivulla olevan videosisällön pystyy siirtämään puhelimen näytöltä televisioon. Tällä hetkellä Chromecastiin ei voi lähettää Firefoxilla muuta kuin videosisältöjä (MP4, WebM). Uusin Firefox tukee videoiden siirtoa myös Roku-laitteille.

Firefox for Android on ladattavissa Google Playstä. Ominaisuuden toimivuutta voi kokeilla esimerkiksi täällä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi 15T Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi 15T Pro
766 € Hobby Hall
849 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -17%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 507 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.