Apple jatkaa Imaginationin grafiikka-arkkitehtuurin lisensointia

Manu Pitkänen

Apple jatkaa Imaginationin grafiikka-arkkitehtuurin lisensointia
Imagination Technologies on neuvotellut Applen kanssa jatkoa yhtiöiden väliselle lisensointisopimukselle, minkä myötä Apple voi jatkossakin käyttää PowerVR-grafiikkateknologiaa iOS-laitteissaan.

Yhtiöt ovat tehneet yhteistyötä iPhonen alkuajoista lähtien ja uuden monivuotisen sopimuksen myötä se tulee myös jatkumaan. Apple omistaa brittiläisestä Imagination Technologiesista noin kymmenen prosentin osuuden, joten mikään jymy-yllätys jatkosopimus ei ole. Sopimuksen arvoa ei paljastettu julkisuuteen.

Imagination Technologies esitteli vuoden alussa uuden sukupolven PowerVR Series6XT -arkkitehtuurin, jonka luvataan parantavan suorituskykyä puolella iPhone 5s:n A7:ssä käytettävään grafiikka-arkkitehtuuriin verrattuna. Suorituskyvyn lisäksi energiankulutuksen luvataan kehittyvän parempaan suuntaan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -21%

Nothing Phone (2a)
199 € DNA
229 € Proshop
253 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 252 €

Realme C75 – hinta laskenut -17%

Realme C75
149 € Hobby Hall
199 € CDON
219 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 179 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -17%

OnePlus Nord CE5
249 € Gigantti
249 € Veikon Kone
249 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Realme 14X (5G) – hinta laskenut -12%

Realme 14X (5G)
149 € Hobby Hall
199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.